Vendéglő a Világ Végén

5. fejezet

Sokak szerint az Ursa Minor Béta a legszörnyűbb helyek egyike az ismert Univerzumban.

 Mérhetetlenül gazdag ugyan, borzasztóan napos, és sűrűbben vannak itt a csodálatosan izgalmas egyéniségek, mint gránátalmában a magok, mégsem hagyható figyelmen kívül a tény, hogy amikor a Playlény magazin egyik újabb számában a következő cikk megjelent: "Aki unja az Ursa Minor Bétát, az az életét unta meg! ", az öngyilkosságok gyakorisága egyik éjszakáról a másikra megnégyszereződött...

Nem mintha az Ursa Minor Bétán gyakoriak volnának az éjszakák.

A Béta bolygó a nyugati zónához tartozik, ahol megmagyarázhatatlan és némiképp gyanús körülmények folytán a felszínrajz szinte kizárólag szubtrópusi tengerpartból áll. Úgyszintén gyanús időrelasztáció következtében csaknem folyton szombat délután van, kicsivel a parti bárok zárása előtt.

Minderre nem kapni kielégítő magyarázatot az Ursa Minor Bétauralkodó életformáitól, akik idejük zömét arra fordítják, hogy úszómedencék körül futkosva próbáljanak a lelki megvilágosodás állapotába jutni.

 Az Ursa Minor Bétán mindössze egyetlen város van, és az is csak azért érdemli ki ezt a rangot, mert arrafelé némileg sűrűbben vannak az úszómedencék, mint egyebütt.

 Ha a levegőből érkezel Fényvárosba - márpedig máshogy bajos volna, hisz nincsenek utak, és így felszíni közlekedés sincsen, és különben is, ha nem repülsz, hallani sem akarnak rólad az itteniek - , akkor rögtön rájössz arra, hogy miről is kapta a nevét. Itt süt a nap a legfényesebben: meg-megcsillan az úszómedencék vizén, felsziporkázik a fehér, pálmával szegélyezett sugárutakon, megvillan a fel-alá mozgó, egészségesen lebarnult pettyeken, felragyog a villákon, a párától fátyolos kifutópályákon, a parti bárokon és így tovább.

 Legfőképp pedig egy bizonyos épületre ragyog szépen, egy magas, negyvenkét szintes, gyönyörű épületre, amelynek két tornya U betűt formáz. Az U betű két szárát keskeny átjáró köti össze középtájt.

 Ez az épület egy könyv otthonául szolgál. Az építés költségeit egy óriási copyright-per hozadékából fedezték, amelyet a könyv kiadói indítottak egy müzligyártó ellen.

 A mondott könyv útikalauz.

 Egyike ez a legfigyelemreméltóbb és egyszersmind a legsikeresebb könyveknek, amely valaha napvilágot látott az Ursa Minor nagy kiadói jóvoltából. Kelendőbb ez a könyv, mint Az élet ötszázötvennél kezdődik, jobban fogy, mint A Szűz és az Ikrek, avagy űrbéli benyomások hármasban és többesben Excentrika Bigbangtől (az Eroticon VI

hárommellű hetérájától), és ellentmondásosabb, mint Oolon Calluphid szenzációja, a Minden, amit el akartál felejteni a szexről, de nem hagyta az asszony.

 Ami pedig a Galaxis Külső-keleti Peremvidékén élő, nyugisabb civilizációkat illeti, ezeknél már rég kitúrta a helyéről az Encyclopaedia Galacticát mint a tudás és a bölcsesség standard letéteményesét, mert noha tele van hézagokkal, hamisításokkal vagy legalábbis durva pontatlanságokkal, két lényeges szempontból mégiscsak felülmúlja ezt a régebbi, földhözragadt szemléletű művet. Először is valamivel olcsóbb, másodszor pedig nagy, barátságos betűkkel ez a szöveg van a fedelére írva: NE ESS P¦NIKBA!

 Természetesen a GALAXIS útikalauz stopposoknak című könyvről van szó, mindazok nélkülözhetetlen útitársáról, akik napi harminc altairi dollárból szeretnék megtekinteni az ismert Univerzum csodáit.

 Ha háttal állsz az útikalauz irodaépületének (feltéve, hogy túl vagy a landoláson, és felfrissültél egy kis megmártózást követő zuhanyozástól), és elindulsz keletnek, akkor az Élet sugárút árnyas lombjai alatt visz el az utad. Bizonyára ámulatba ejtene a balra elterülő part halvány arany színe, s döbbenetet váltana ki belőled a légszörfözők hanyag eleganciája, amint kétlábnyi magasságban siklanak a hullámok fölött, mintha ebben semmi különös nem volna, s végül meglepődnél, s némiképp még bosszankodnál is, a hatalmas pálmafák miatt, , amelyek dallamtalan semmiségeket zümmögnek a nappali órákban, más szóval folyamatosan..

 Ha aztán szépen végigsétálnál az Élet sugárúton, eljutnál a Lalamatine bevásárlónegyedbe, amely tele van potyogányfákkal és utcai presszókkal, ahol a bétaiak kipihenik az intenzív délutáni lazítás fáradalmait. A Lalamatine negyed egyike ama néhány területnek, amely nem részesül az örökös szombat délután örömeiből ehelyett itt az örökös szombat este hűsét élvezheti az ember. Ezen túl az éjjeli mulatók vannak.

 Ha ezen a meghatározott napon - délutánon, estén , nevezd, aminek akarod - betértél volna jobbra a második utcai presszóba, a szokásos bétaiakat láthattad volna magad körül, amint beszélgetve, iszogatva üldögélnek, szemlátomást elégedetten sorsuk alakulásával , egy-egy lopott pillantást vetve a szomszéd karórájára, vajon mennyibe kerülhetett.

 Ugyanott láthattál volna egypár meglehetősen ápolatlan külsejű stoppost is az Algolról, akik néhány napos gyűrődés után nemrég érkeztek meg az arkturusi megaszállítóval. Szerfelett dühösek voltak, és egyben zavarodottak is, amikor kiderült, hogy az útikalauz épületétől látótávolságnyira egyetlen pohár szimpla gyümölcslé hatvan altaixi dollárnak megfelelő összegbe kerül.

- Bagatell összeg! - mondta egyikük kesernyésen.

 Ha ebben a pillanatban a szomszéd asztal felé fordultál volna, Zaphod Beeblebroxot láthattad volna zavart és megrökönyödött tekintettel meredni maga elé.

A zavarodottság oka az volt , hogy öt másodperce még az Arany Szív csillaghajó parancsnoki hídján üldögélt.

- Tiszta bagatell! - jegyezte meg ismét a hang.

Zaphod idegesen leste szeme sarkából a két ápolatlan stoppost a szomszéd asztalnál. Hol a pokolban vagyok? - gondolta. - Hogy kerülök ide? És hová lett a hajó? Ujjai megtapogatták a szék karfáját, majd az előtte lévő asztalt. Elég valóságosnak hatott mind a kettő. Aztán csak ült csendben tovább.

- Van pofájuk odabent üldögélni és mindenféle útikalauzokat irkálni stopposoknak! - folytatta a hang. - Nézd ezt az épületet! De komolyan, nézd csak meg!

Zaphod megnézte. Egész jól néz ki, gondolta. De hol?! És miért?!

 Kotorászni kezdett a zsebében a napszemüvegek után. Egy kemény, sima, azonosíthatatlan, igen nehéz fémdarab akadt a kezébe. Előhúzta és megnézte. Ez meg hogy került ide? - pislogott csodálkozva. Visszadugta a zsebébe, és feltette a szemüvegeket. Bosszankodva állapította meg, hogy a fémdarab megkarcolta az egyik lencséjét. Ettől függetlenül sokkal nyugodtabb lett, hogy rajta voltak az okulárék. Nem akármilyen pápaszemek voltak ezek, hanem egy pár Joo Janta 00-as szuperpánkromatikus vészérzékelő napszemüveg, amit kimondottan arra fejlesztettek ki, hogy viselőjét nyugalommal vértezze fel a veszéllyel szemben. A veszély legkisebb jelére ugyanis tökéletesen megfeketedik benne az üveg, megóvva ezzel az embert bármiféle izgalmat kiváltó látványtól.

A karcolástól eltekintve a lencsék teljesen átlátszóak voltak. Ez kissé megnyugtatta Zaphodot.

A dühös stoppos továbbra is a veszett drága gyümölcslevet bámulta.

- Az a legnagyobb baj ezzel az útikalauz társasággal - morogta -, hogy amióta az Ursa Minor Bétára költöztek, teljesen elpuhultak.

Képzeld, azt beszélik, hogy létrehoztak egy teljes, elektronikailag szintetizált Univerzumot az egyik irodában, hogy napközben nyugodtan járhassanak utána a dolgoknak, és mégse késsenek le az esti partikról. Nem mintha az estének volna errefelé bármi jelentősége!

  Ursa Minor Béta, gondolta Zaphod. Most legalább tudta, hol van. Sejtette, hogy a dédnagyapja keze lehet a dologban, csak azt nem tudta, miért.

Meglepetésére egy gondolat ugrott be az agyába. Nagyon világos és nagyon körülhatárolt volt ez a gondolat, s mindjárt tisztában volt azzal, hogy honnan ered. Ösztönösen megpróbált ellenállni. Egyike volt ez a gondolat azoknak az előre elrendelt késztetéseknek, amelyek a sötét és lezárt agyrészbőI származtak.

Zaphod dühösen megpróbálta elhessegetni magától a gondolatot.

Nem ment. Tovább hessegetett. A gondolat nem tágított. Végül Zaphod beadta a derekát.

 A fenébe is, gondolta, széllel szemben nem megy! Túl fáradt volt ahhoz, túl összekuszált és éhes, hogy ellenálljon. Pedig azt sem tudta, hogy pontosan mit is jelent az a gondolat.

 Hátravan:  34/29  fejezet.

Lap tetejére

<<<   6. Fejezet   >>>

 

 www.aszta.tuti.hu